آموزش سواد رسانه ای در آمریکا

در آمریکای شمالی، آغاز یک دیدگاه به رسمیت شناخته شده درباره سواد رسانه ای به عنوان یک موضوع آموزشی اغلب به ایجاد انجمن سواد رسانه ای[1]، در ایالت آنتاریو[2] در سال 1987 م نسبت داده می شود. بر پایه اطلاعات منتشر شده بر روی پایگاه اینترتی انجمن یاد شده، مهمترین دستاورد اعضای این انجمن وارد کردن بحث سواد رسانه ای به نظام آموزش عمومی مدارس استان “آنتاریو” کانادا و انتشار کتاب سواد رسانه ای در این کشور بود. پس از سال 1987، مباحث سواد رسانه ای به صورت موضوعی درسی، در برنامه های درس انگلیسی مدارس آنتاریو گنجانده شد و توسط آموزگاران زبان انگلیسی در ساعات درسی این کلاس تدریس می شد. کانادا، اولین کشور در آمریکای شمالی بود که سواد رسانه ای را در برنامه آموزشی مدارس، الزامی نمود. محقق کانادایی ارتباطات، مارشال مک لوهان، در دهه های 1950 و 60 م، شعله تحرک آموزش سواد رسانه ای را در آمریکای شمالی برافروخت. به تازگی انجمن سواد رسانه ای، فعالیت خود را در این کشور گسترش داده و علاوه بر ارایه رهنمود به آموزگاران و تهیه کنندگان رسانه ای،به برگزاری نشست های بین المللی و تحرک بخشی جهانی پیرامون سواد رسانه ای و آموزش رسانه ای و شیوه های آن اقدام کرده است. سواد رسانه ای در کانادا، آنگونه که پایگاه اینترنتی شبکه آگاهی رسانه ای (2009)[3] آورده عبارت است از توانایی و درک اینکه چگونه رسانه های جمعی مانند تلویزیون، فیلم، رادیو و روزنامه ها کار می کنند؛ چگونه تولید و برنامه ریزی می شوند و چگونه آنها می توانند، هوشمندانه، مورد استفاده قرار گیرند.

2-3-1-2  آمریکا:

      آموزش سواد رسانه ای از اوایل قرن بیستم در آمریکا مورد توجه قرار گرفت. پایگاه اینترنتی مرکز سواد رسانه ای در آمریکابه صورت فهرست وار برخی از رویدادهای مرتبط با سواد رسانه ای این کشور را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است:

پیش از 1960: دوراندیشی های اولیه آماده کننده مسیر. کارشناسان این مرکز نوشته اند: جان کالکین، اس. مردی که سواد رسانه ای را ابداع کرد. وی در سال 1928 به دنیا آمد و در سال 1993 از دنیا رفت. او مسلما یکی از اولین مربیانی بود که دوره های آموزش رسانه را در مدارس آمریکا به راه انداخت. او در سال 1964 م، “مهارت سواد(رسانه ای)” را نوشت.

1970-1960 : نخستین تجربه ها با رسانه ها در مدارس.

1980-1970 : برنامه های اولیه، راه را هموار کرد اما آمریکا آماده نبود. در این دوره زمانی، گروه های کلیسا(مذهبی) برای والدین و بزرگترها، آگاهی هایی درباره تلویزیون را آموزش دادند.

1990-1980 : در این بازه زمانی، در خارج از آمریکا، بحث سواد رسانه ای پر رونق بود. تحرک رسانه های جمعی برای معرفی تجربه های آموزش رسانه ای در جهان گسترش یافت. کنفرانس یونسکو در فرانسه، تعلیم و تربیت رسانه ای را شرح داد و چهار معیار را برای موفقیت در تحقق آموزش رسانه ای در کشورها ارایه نمود.

1995-1990 : فراخوان برای سواد رسانه ای، انرژی ها را متمرکز کرد. پروژه های پیشگام و ابتکاری، ارتباطات آموزشی و آموزش معلمان، نیرویی فزاینده ایجاد کرد. دانشگاه هاروارد، میزبانی اولین موسسات سواد رسانه ای را برعهده گرفت. انجمن ملی معلمان انگلیسی، آموزش رسانه ای را پیشنهاد داد.

2000-1995 : تلاش های جمعی، اطلاع رسانی و کنفرانس های ملی، نیروی عظیمی برای تحرک و فرصت هایی برای رشد حرفه ای فراهم آورد. نخستین کنفرانس ملی سواد رسانه ای در “بون ان سی”[4] برگزار شد. دومین کنفرانس ملی سواد رسانه ای در “لس آنجلس”، برگزار شد و کتاب سواد در جهان دیجیتال منتشر شد که نخستین کتاب آمریکایی است که سواد رسانه ای را با محتوای آموزشی آمریکا معرفی می کند.

2000 به بعد: علایق جدید دولتی، سازمان های حرفه ای و توسعه ارتباطات آموزشی، سازمانی را برای گسترش بنیان نهاد. نخستین کنفرانس تحقیقات رسانه ای توسط اداره ارتباطات جمعی در لندن[5] برگزار شد. همچنین نخستین اجلاس اطلاعات در زمینه سواد رسانه ای توسط دپارتمان آمریکایی آموزش مورد حمایت قرار گرفت، سازمان اعضای ملی تاسیس شد: اتحادیه ای برای آمریکای با سواد رسانه ای[6]؛ موسسه دانش و یادگیری برای قرن بیست و یکم، سواد رسانه ای را به عنوان مهارت قرن بیست و یکم معرفی کرد. همچنین در این دوره زمانی، پنج سوال کلیدی که می تواند جهان را تعییر دهد، منتشر شد.

[1]AML: The Association for Media Literacy

2 Ontario

3 Media Awareness Network

[4] Boone.NC

[5] Ofcom: the Office of Communications

[6] AMLA: Alliance for Media Literate America

پرداخت به روش کارت به کارت

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید